در رابطه با احداث جایگاه‌های سوخت در کشورهای همسایه چه پروژه‌هایی دارید؟
در این رابطه با مساعدت رهبر معظم و مسئولین امر بنا داریم جایگاه‌های سوخت را در کشورهای همسایه (افغانستان و پاکستان) احداث نموده که باتوجه به راغب بودن این کشورها برمبنای اجرای استانداردهای بین‌المللی که توسط مهندسین کشور عزیزمان ایران عرضه می‌داریم در این زمینه می‌دانید که کشورهای حوزه خیلج فارس و دشمنان اسلام با دو پهلو صحبت کردن که همیشه دوست داشتند به نوعی تحریم‌ها علیه ما اعمال شود و از طرف دیگر اینکه همیشه شعار بیت رهبری این بود که ما خودکفا باشیم تصمیم گرفتیم برای دو کشور همسایه افغانستان و پاکستان جایگاه سوخت بسازیم.
لطفا در رابطه با بحث ارز آوری این پروژه بیشتر برای ما توضیح بدهید.
در بحث واردات ارز و صادرات نفت خام و تبدیل سوخت در قالب هیدروکربنات سبک و سنگین و کسب درآمد برای دولت جمهوری اسلامی قدم مهمی برداشته می‌شود. هرآنچه از تجهیزات جایگاه سوخت که قرار است وارد این دو کشور شود ارز وارد مملکت می‌کند که این بسیار مفید است علی‌الخصوص در شرایط فعلی که کشور با کمبود ارز مواجه است و شاهد تبعات کمبود ارز از جمله افزایش قیمت لحظه‌ای آن هستیم بحث ارز آوری برای کشور اولویت مهم ماست.
آیا این پروژه نقشی در اشتغالزایی جوانان کشور عزیزمان دارد؟
قطعا ایجاد اشتغال برای جوانان کشورمان اولویت مهم دیگری است که به آن توجه ویژه‌ای داریم چرا که برای احداث جایگاه تمام قطعات و تجهیزات بایستی از ایران صادر شود، در صورتیکه جایگاه سوخت در کشور افغانستان و پاکستان احداث کنیم و سوخت آنها را تامین کنیم از طریق شرکت‌های پتروشیمی که به عنوان هیدروهای سبک و سنگین نام برده می‌شود، تمام جوانان به سرکار بر می‌گردند و شرکت‌ها و حمل‌و‌نقل رونق پیدا می‌کنند، این پروژه از همه لحاظ برای دولت درآمدزا خواهد شد و تمام سوختی که در حال حاضر برای صادراتش به کشور همسایه هیچ منبع اعتباری وجود ندارد و از طریق قوانین جمهوری اسلامی خارج می‌شود باعث می‌شود ارز و مالیات بسیار زیادی به دولت تعلق گیرد و خیلی از خانواده‌ها دوباره به سرکار بر می‌گردند.
باتوجه به مبحث قاچاق سوخت در این رابطه هم برنامه‌ای دارید و آیا ساخت جایگاه در کشورهای همسایه جهت جلوگیری از قاچاق سوخت هم مثمر ثمر خواهند بود؟
بله قدم مهمی در پیشگیری و جلوگیری از قاچاق سوخت و ضربه اقتصادی به کشور عزیزمان برداشته می‌شود. در این پروژه قصد داریم تمام شرکت‌های پتروشیمی که در چند سال گذشته به دلیل گرانی دلار با مشکلاتی روبرو شدند و تعطیل شدند را دوباره احیا کنیم که البته برای این کار در حال رایزنی هستیم و منتظر اجازه و موافقت شرکت نفت و مسئولین مربوطه هستیم.
آیا در این رابطه صرفا سرمایه‌گذاری داخلی انجام می‌گیرد یا سرمایه‌گذاری خارجی هم مد نظر می‌باشد؟
در این پروژه جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی محقق می‌شود. تحقیقی که کردیم و اشتیاقی که کشورهای همسایه نشان دادند به خاطر پیشرفت خیلی زیادی که در ایران بوده است آنها هم همچنین راغب به سرمایه‌گذاری هستند و افکار جدیدی برای این پروژه داریم.

منبع:http://جهاد اقتصادی در راستای تحقق اهداف توسعه